Ewa-Szefowa
Dołączył: 29 Wrz 2008 Posty: 114
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Rzepin
|
Wysłany: Śro 9:05, 22 Paź 2008 Temat postu: ARAFATKA _ ZNACZENIE |
|
|
Generalnie arafatka oznacza swoiste solidaryzowanie się z Palestyńczykami. W ostatnich latach symbolizuje też bunt przeciwko wojnie w Iraku. Błędnie jest uznawana za znak ludzi popierających terrorystów (to się wzięło od Jasera Arafata, który zawsze chodził w arafatce na głowie, a potem założył Al Fatah, organizację (narodowo wyzwoleńczą btw), której sposoby lekko podchodziły pod terrorystyczne), ale tak nie jest. Ogólnie arafatka to taki symbol buntu, anarchii i takich tam.
wszystko zależy od kontekstu jej noszenia klasyczna (rozumiem przez to kolor i wzór) jest znana jako Palestyński symbol narodowy taka koniunkcja nastąpiła w latach 30 XX wieku, chusty te noszone były przez ludność wiejską (w przeciwieństwie do miejskiej którzy nosili Fezy takie ładne kapelusiki ) nie bedę tutaj wnikał w historię ale w każdym bądź razie to w latach 30 ubiegłego wieku arafatka o klasycznym wyglądzie została skojarzona z Palestyńczykami
podsumowując klasyczna arafatka jest palestyńskim symbolem narodowym i może oznaczac sympatię dla tego narodu dodatkowo sympatie z różnymi ruchami palestyńskimi (OWP, Fatah)znalazłam to na [link widoczny dla zalogowanych] tam też masz więcej kolorów opisanych
Jest to tradycyjne nakrycie glowy arabow, ktore chroni przed sloncem,wiatrem i piaskiem...Rozne kolory kafiji (mylnie nazywanej arafatka) nosza mieszczanie,pasterze ,chlopi-biały dla cywilów,czerwony dla beduinów zyjacych na pustyni(szczególnie na południu-arabia saudyjska,jordania),a czarno-biała jest dla chłopów.
Była używana szerzej już podczas II wojny swiatowej przez SAS na pustyni jako ochrona przed piachem itd.
Wzór i kolor, a także ilość frędzelków świdczy o przynależności religijnej i narodowościowej.
Dzis manifestuje poparcie dla OWP albo jest zwykłą, modną czescią ubioru na ludziach ktorzy nie maja zielonego pojecia co oznacza...'
Dobrze, ze zanim chcesz sie w nia zaopatrzyc chcesz poznac tez jej znaczenie. To sie chwali!
_________________
Kefija zwana popularnie arafatką to już nie tylko tradycyjne męskie nakrycie głowy z krajów arabskich. Zrobiła ona furorę w światowej modzie w latach 80., kilka sezonów temu trend ten powrócił i ma się bardzo dobrze. Dziewczyny od Los Angeles, przez Paryż, po Tokio noszą ją na co dzień zwykle jako modny dodatek gubiąc po drodze symbolizm kefiji. Ostatnio arafatki w różnych wersjach podbiły także światowe wybiegi. Skąd zatem wynika ich popularność?
Zobacz powiekszenie
Fot. ImaxTree/Free
Modelka Freja Beha Erichsen
więcej zdjęć
Kefija tradycyjnie to zwykle bawełniany kwadratowy kawałek materiału, który składa się w odpowiedni sposób i wkłada na głowę. W krajach arabskich istnieje wiele sposobów jej zakładania - turban; owinięcie zarówno głowy, jak i twarzy; związanie kefiji na głowie sznurem czy puszczenie jej luźno z głowy na ramiona. Zależnie od regionu występuje ona w różnych kolorach: najbardziej znaną w Polsce i na zachodzie biało-czarną arafatkę spotkamy w Syrii, Libanie, Izraelu oraz Autonomii Palestyńskiej, biało-czerwoną - w Jordanii, a całkowicie białą - w krajach Zatoki Perskiej. Także w zależności od regionu inaczej się ją nazywa - kufijah, szmagh, ghutra czy hatta.
Jej zadanie to - oczywiście - ochrona głowy przed słońcem oraz twarzy przed wiatrem i piaskiem. W latach 30. XX wieku kefija nabrała znaczenia symbolicznego - stała się "znakiem firmowym" palestyńskiego ruchu narodowego, a lata później Jasera Arafata. Wtedy także kolor kefiji przestał być kwestią zależną jedynie od kraju pochodzenia, a zaczął on oznaczać także sympatie polityczne (np. czerwona - poparcie ruchów socjalistycznych i panarabskich).
Po wybuchu Pierwszej Intifiady, arafatki zaczęły być popularne także na zachodzie, wśród ludności niearabskiej, jako symbol solidarności z narodem palestyńskim. Nie noszono ich tu jednak na głowie, a na szyi. Arafatka była w Europie i Ameryce kojarzona z wojną, a nie szerzej - z całą kulturą arabską, dlatego też szybko zaczęto ją nosić wraz z wchodzącymi wtedy do mody ubraniami khaki i moro. Na ulice świata zachodniego chusta wróciła po ataku Stanów Zjednoczonych na Irak, na początku jeszcze z podtekstem politycznym, obecnie właściwie jedynie jako modny dodatek.
Na wybiegi arafatkę wprowadził Nicolas Ghesquiere w kolekcji jesienno-zimowej 2007/2008 Balenciagi. Jednak chusty jego projektu nie są tradycyjnymi kefijami, są raczej nimi zainspirowane - mają nieco inne wzory, doszyte elementy ozdobne, różne barwy. Zresztą arafatka to bardzo wdzięczny materiał do wszelkich krawieckich obróbek oraz eksperymentowania z kolorami. Urban Outfitters oraz Top Shop jako jedne z pierwszych sklepów wprowadziły do swojej oferty arafatki jako "chusty antywojenne" pomimo kontrowersji, jakie to działanie wywołało (w Urban Outfitters na pewien czas produkt wycofano).
Obecnie taką chustę można znaleźć w szafach wielu gwiazd (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) oraz modelek. Inspiracji z arafatką w roli głównej możemy także poszukać na blogach z modą uliczną (The Sartorialist czy Face Hunter). Chętni do posiadania arafatki, których nie odstrasza ich wielka popularność wśród nastolatków, mogą nabyć chustę w wielu sklepach internetowych, ale także na bazarach czy nawet w ofertach kilku dużych sieciach odzieżowych.
Post został pochwalony 0 razy
|
|