Forum www.sursumcordarzepin.fora.pl Strona Główna
FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum www.sursumcordarzepin.fora.pl Strona Główna  Zaloguj  Rejestracja
ARAFATKA _ ZNACZENIE

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.sursumcordarzepin.fora.pl Strona Główna -> KUFEREK ROZMAITOŚCI
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ewa-Szefowa




Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 114
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rzepin

PostWysłany: Śro 9:05, 22 Paź 2008    Temat postu: ARAFATKA _ ZNACZENIE

Generalnie arafatka oznacza swoiste solidaryzowanie się z Palestyńczykami. W ostatnich latach symbolizuje też bunt przeciwko wojnie w Iraku. Błędnie jest uznawana za znak ludzi popierających terrorystów (to się wzięło od Jasera Arafata, który zawsze chodził w arafatce na głowie, a potem założył Al Fatah, organizację (narodowo wyzwoleńczą btw), której sposoby lekko podchodziły pod terrorystyczne), ale tak nie jest. Ogólnie arafatka to taki symbol buntu, anarchii i takich tam.




wszystko zależy od kontekstu jej noszenia klasyczna (rozumiem przez to kolor i wzór) jest znana jako Palestyński symbol narodowy taka koniunkcja nastąpiła w latach 30 XX wieku, chusty te noszone były przez ludność wiejską (w przeciwieństwie do miejskiej którzy nosili Fezy takie ładne kapelusiki ) nie bedę tutaj wnikał w historię ale w każdym bądź razie to w latach 30 ubiegłego wieku arafatka o klasycznym wyglądzie została skojarzona z Palestyńczykami

podsumowując klasyczna arafatka jest palestyńskim symbolem narodowym i może oznaczac sympatię dla tego narodu dodatkowo sympatie z różnymi ruchami palestyńskimi (OWP, Fatah)znalazłam to na [link widoczny dla zalogowanych] tam też masz więcej kolorów opisanych



Jest to tradycyjne nakrycie glowy arabow, ktore chroni przed sloncem,wiatrem i piaskiem...Rozne kolory kafiji (mylnie nazywanej arafatka) nosza mieszczanie,pasterze ,chlopi-biały dla cywilów,czerwony dla beduinów zyjacych na pustyni(szczególnie na południu-arabia saudyjska,jordania),a czarno-biała jest dla chłopów.
Była używana szerzej już podczas II wojny swiatowej przez SAS na pustyni jako ochrona przed piachem itd.
Wzór i kolor, a także ilość frędzelków świdczy o przynależności religijnej i narodowościowej.
Dzis manifestuje poparcie dla OWP albo jest zwykłą, modną czescią ubioru na ludziach ktorzy nie maja zielonego pojecia co oznacza...'

Dobrze, ze zanim chcesz sie w nia zaopatrzyc chcesz poznac tez jej znaczenie. To sie chwali! Smile
_________________







Kefija zwana popularnie arafatką to już nie tylko tradycyjne męskie nakrycie głowy z krajów arabskich. Zrobiła ona furorę w światowej modzie w latach 80., kilka sezonów temu trend ten powrócił i ma się bardzo dobrze. Dziewczyny od Los Angeles, przez Paryż, po Tokio noszą ją na co dzień zwykle jako modny dodatek gubiąc po drodze symbolizm kefiji. Ostatnio arafatki w różnych wersjach podbiły także światowe wybiegi. Skąd zatem wynika ich popularność?
Zobacz powiekszenie
Fot. ImaxTree/Free
Modelka Freja Beha Erichsen
więcej zdjęć
Kefija tradycyjnie to zwykle bawełniany kwadratowy kawałek materiału, który składa się w odpowiedni sposób i wkłada na głowę. W krajach arabskich istnieje wiele sposobów jej zakładania - turban; owinięcie zarówno głowy, jak i twarzy; związanie kefiji na głowie sznurem czy puszczenie jej luźno z głowy na ramiona. Zależnie od regionu występuje ona w różnych kolorach: najbardziej znaną w Polsce i na zachodzie biało-czarną arafatkę spotkamy w Syrii, Libanie, Izraelu oraz Autonomii Palestyńskiej, biało-czerwoną - w Jordanii, a całkowicie białą - w krajach Zatoki Perskiej. Także w zależności od regionu inaczej się ją nazywa - kufijah, szmagh, ghutra czy hatta.

Jej zadanie to - oczywiście - ochrona głowy przed słońcem oraz twarzy przed wiatrem i piaskiem. W latach 30. XX wieku kefija nabrała znaczenia symbolicznego - stała się "znakiem firmowym" palestyńskiego ruchu narodowego, a lata później Jasera Arafata. Wtedy także kolor kefiji przestał być kwestią zależną jedynie od kraju pochodzenia, a zaczął on oznaczać także sympatie polityczne (np. czerwona - poparcie ruchów socjalistycznych i panarabskich).






Po wybuchu Pierwszej Intifiady, arafatki zaczęły być popularne także na zachodzie, wśród ludności niearabskiej, jako symbol solidarności z narodem palestyńskim. Nie noszono ich tu jednak na głowie, a na szyi. Arafatka była w Europie i Ameryce kojarzona z wojną, a nie szerzej - z całą kulturą arabską, dlatego też szybko zaczęto ją nosić wraz z wchodzącymi wtedy do mody ubraniami khaki i moro. Na ulice świata zachodniego chusta wróciła po ataku Stanów Zjednoczonych na Irak, na początku jeszcze z podtekstem politycznym, obecnie właściwie jedynie jako modny dodatek.

Na wybiegi arafatkę wprowadził Nicolas Ghesquiere w kolekcji jesienno-zimowej 2007/2008 Balenciagi. Jednak chusty jego projektu nie są tradycyjnymi kefijami, są raczej nimi zainspirowane - mają nieco inne wzory, doszyte elementy ozdobne, różne barwy. Zresztą arafatka to bardzo wdzięczny materiał do wszelkich krawieckich obróbek oraz eksperymentowania z kolorami. Urban Outfitters oraz Top Shop jako jedne z pierwszych sklepów wprowadziły do swojej oferty arafatki jako "chusty antywojenne" pomimo kontrowersji, jakie to działanie wywołało (w Urban Outfitters na pewien czas produkt wycofano).

Obecnie taką chustę można znaleźć w szafach wielu gwiazd (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) oraz modelek. Inspiracji z arafatką w roli głównej możemy także poszukać na blogach z modą uliczną (The Sartorialist czy Face Hunter). Chętni do posiadania arafatki, których nie odstrasza ich wielka popularność wśród nastolatków, mogą nabyć chustę w wielu sklepach internetowych, ale także na bazarach czy nawet w ofertach kilku dużych sieciach odzieżowych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
ewa.
Gość






PostWysłany: Pią 16:09, 07 Lis 2008    Temat postu:

myślę że arafatka straciła już na swoim znaczeniu.
tzn. na pewno w Palestynie jest pewnym symbolem, ale np. w Polsce jest to już zwykła, modna chusta (choć dla niektórych może mieć nadal pierwotne znaczenie).
podam pewien przykład (który wydaje mi się tu trafnym poparciem tego co piszę, nie tyczy się `elementu ubioru` - ale jednak symbolu)
mianowicie chodzi mi o swastykę (nawet sama nazwa ma znaczenie szczęścia, dobra itd.). początkowo to był symbol szczęścia (chyba hinduski), ale pewien pan (niejaki Hitler) sprawił, że jest ona kojarzona z nazizmem.
(jeśli ktoś jest ciekawy proszę sobie sprawdzić jak wygląda symbol szczęścia i ten nazistowski. niewielka różnica występuje-choć mimo wszystko główny `element` jest ten sam- ale gdyby ktoś się uparł, w takim razie prosze: czy arafatki też nie są różnokolorowe, w różne wzory?; ) )

ja mam arafatkę czarno-brązową, i nie znalazłam w internecie informacji na temat tego czy by coś to znaczyło. nienoszę jej także w sensie poparcia terrorystów, więc czuję się "czysta".; )


Ostatnio zmieniony przez ewa. dnia Sob 19:00, 08 Lis 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Ewa-Szefowa




Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 114
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rzepin

PostWysłany: Sob 17:34, 08 Lis 2008    Temat postu:

No i nareszcie, ktoś się wypowiedział. Muszę Was chyba bardziej prowokować, tylko na razie nic jeszcze nie wymyśliłam na to sprowokowanie. Bardzo lubię, jak ktoś umie się wypowiedzieć kulturalnie i podać ciekawe argumenty na uzasadnienie swojego zdania. Ja jednak swojego nie zmienię, ale uzasadnienie podam później, bo teraz muszę robić gołąbki.... Very Happy Very Happy Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
ewa.
Gość






PostWysłany: Sob 18:59, 08 Lis 2008    Temat postu:

ktoś musiał, bo wydaje mi się że każdy teraz o tym myśli, tylko po prostu boi się wypowiedzieć.; )
chciałam tylko powiedzieć co ja o tym sądzę, nie zmieniać Twoje zdanie Ewo.: )

o, ja lubię gołąbki...(;
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Ewa-Szefowa




Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 114
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rzepin

PostWysłany: Pon 12:11, 24 Lis 2008    Temat postu:

Bo z symbolami to jest tak: dopóki żyje idea lub twórca idei, którą wyraża jakiś symbol, dopóty ma on duże znaczenie. Kto wie, czy za jakiś czas , kiedy minie pokolenie naszych dziadków i pradziadków, nasze dzieci, lub dzieci ich dzieci zapomną o tym co symbolizuje swastyka i zaczną ją uważać za symbol szczęścia. Przecież właśnie ze względu na jej znaczenie Hitler ja wybrał i dopiero jego straszne czyny sprawiły, że nie umiemy dziś inaczej jej pojmować, zawsze będzie się kojarzyć z horrorem wojny. Ja uważam ,że najważniejsze jest to, co jest w sercu człowieka, nie muszę widzieć krzyża czy obrazu, żeby się modlić i czuć Bożą obecność, nie muszę nosić rybki, ani krzyżyka, żeby być chrześcijaninem, a temat arafatek poruszyłam , bo ( jak już z reszta mówiłam) zdenerwowało mnie to całe gadanie o ołtarzach, kielichach , staniu tyłem czy przodem. Jeśli symbole są tak ważne dla kogoś, to powinien zawsze sięgać do źródła ich znaczenia i szanować wszystkie , a nie tylko te, z którymi się utożsamia. To by było na tyle. Dajmy już spokój tym arafatkom. Dbajcie o serducha, bo wszystko inne i tak przemija......

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.sursumcordarzepin.fora.pl Strona Główna -> KUFEREK ROZMAITOŚCI Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
BBTech Template by © 2003-04 MDesign
Regulamin